برنامه نویسی چیست؟ و راهبردهای عملی برنامه نویس فریلنسر چیست؟

فروردین ۲۹, ۱۴۰۰ تیم تلوتی کسب و کارخود را شروع کنید 113 برای مطالعه 4 دقیقه زمان نیاز دارد

برنامه نویسی از حرفه و مشاغلی است که سال های اخیر دامنه گسترده ای پیدا کرده و با توسعه شبکه جهانی اینترنت این دسته از مشاغل نیز رشد و نبوغ خاصی پیدا کرده اند. میزان گرایش به این رشته ها به سبب نیاز جامعه و ارائه خدمات الکترونیکی افزایش یافته است.

معرفی حرفه برنامه نویسی

این حرفه که جز رشته های مهندسی به‌شمار‌می‌رود، در دانشگاه‌ها نیز اقبال عمومی زیادی در بین نسل جوان داشته و البته تنها در مراکز آموزش عالی به این موضوع پرداخته نشده و بسیاری از آمزشگاه های آزاد و افراد به صورت شخصی و خصوصی نسبت به آموزش علاقمندان اقدام کرده اند.

تولید محتواهای چند‌رسانه‌ای در فضای مجازی با هدف ایجاد آشنایی و آموزش هنرجویان و علاقه‌مندان به این حرفه در این مسیر صورت‌گرفته‌است. بسیاری نیز در کنار کلاس‌ها و ورکشاپ‌ها (Workshop) از این فیلم و محتواها و یا دوره‌های مجازی نیز استفاده کرده و سعی در توانمندسازی و حرفه آموزی خود دارند.

این فراگیری و استقبال جوانان از رشته برنامه نویسی به دلیل جذابیت این رشته و همچنین درآمد بالای آن است. چرا که در کشورهای جهان میزان درآمد برنامه نویسان، جز مشاغل پردرآمد و دارای رتبه تک رقمی بوده که همین موضوع جذابیت کار را افزایش داده است. در کشور ایران نیز این روند چند سالی است که گسترش و توسعه یافته است.

با کمترین هزینه صاحب شغل بشوید

وجود بازارکار و تقاضا برای تولید در این حوزه باعث شده، کمتر آموزش دیدگان و تحصیل کنندگان بیکار و فاقد درآمد باشند البته تنوع کار مثل تولید نرم افزار، برنامه نویسی وب تحت ویندوز و گوشی و مواردی از این قبیل موجب شده که هر فردی متناسب با تخصص خود پیش برود.

شاید ادعا برای حرفه ای بودن در این عرصه زیاد باشد، اما فعالیت موثر و کارآمد نیازمند تجربه و دانش کافی است، که همه نیز چنین مهارتی را ندارند. برای همین اگر شما بخواهید درآمد خوب و کاهش خطا داشته باشید باید با حوصله، خلاقانه و دقت سفارش را انجام دهید.

کار در خانه و عدم نیاز به ایجاد دفترکار خصوصا در آغاز فعالیت یکی از فرصت های برنامه نویسی محسوب می شود که هزینه ها را کاهش داده و تنها با داشتن یک رایانه قادر به ایجاد فرصت شغلی و درآمدزایی خواهیم بود.

همین موضوع سهم موثری در معیشت و رشد درآمدی افراد دارد و به همین خاطر برنامه نویسان به عنوان یکی از مهمترین فریلنسرها و یا شغل های آزاد معروف و جامعه آماری بیشتری دارند. تلوتی (Telewoti) یکی از وب سایت هایی است که به فریلنسرها خدمات می دهد تا آن ها به راحتی توسط کارفرمایان دیده شوند ویا لیست پروژه های کارفرمایان را مشاهده کنند و پیشنهادهای خود را برای آن ها ارسال کنند.

راهبردهای عملی فریلنسر موفق

افراد موفق در برنامه نویسی فراتر از کلاس دانشگاه، آموزشگاه و آموزش های مربی به این موضوع نگاه می کنند و همواره به کسب تجربه می پردازند تا حرفه ای بشوند و در کار خود نیز از تجربه و سلیقه های دیگران استفاده کنند.

به کار برنامه نویسی به عنوان کارمندی و شغل ساده نمی توانیم نگاه کنیم چرا که باید با دانش خود چاره جویی و راهکار و ایده جهت رفع مشکل و یا مکانیزه سازی یک فرآیند ارائه دهند که در این راستا ریسک پذیری و جرات تغییر و ارائه یک برنامه لازم است.

شور و انگیزه که در همه شغل ها لازم است در این حرفه بیشتر باید مورد توجه قرار گیرد تا اینکه، برنامه و تولید برنامه نویس جذابیت و راهگشا باشد.

برنامه نویسان موفق همواره خود غرق کارشان می کنند و ساعت و زمان برای آن ها تا حصول نتیجه به راحتی می گذرد و روزها شب و شب ها روز می شوند تا اینکه نتیجه بدست آید.

به روز رسانی دانش و تجربه آموزی برای موفقیت این گروه شغلی یک استراتژی اساسی است چرا که این موضوع همواره برای آن ها مورد توجه و دقت است

در یک نگاه کلی تجربه اندوزی، غرقگی در کار، ریسک پذیری، خلاقیت، به روز رسانی اطلاعات، انگیزه، علاقه و نیازشناسی از جمله ویژگی های یک برنامه نویس موفق است که هرچقدر این ویژگی ها بیشتر تقویت و بارور شود آنگاه موفقیت ها نیز بیشتر خواهد شد.

یک پاسخ ارسال کنید